Środki ochrony i higieny osobistej dla przedsiębiorstw z ARM
09.04.2020 / Dominik Pawelec
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą ubiegać się o zwolnienie środków ochrony i higieny osobistej z rezerw strategicznych udostępnianych przez Agencję Rezerw Materiałowych – informuje Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.
W piśmie skierowanym do Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne będące operatorami infrastruktury krytycznej w systemie zaopatrzenia w wodę, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o rezerwach strategicznych, zostały objęte dystrybucją na środki ochrony i higieny osobistej realizowaną przez ministra właściwego do spraw rezerw strategicznych.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Izbę Gospodarczą “Wodociągi Polskie”, w celu uzyskania środków, o których mowa powyżej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne powinny zgłosić zapotrzebowanie w formie skanu pisma na adres mailowy zmz@mgm.gov.pl.
Pismo stanowiące zgłoszenie zapotrzebowania powinno zawierać:
- pełną nazwę przedsiębiorstwa;
- wskazanie osoby do kontaktu (adres e-mail oraz numer telefonu);
- wyszczególnienie środków ochrony i higieny osobistej (takich jak: maski, kombinezony, okulary i rękawiczki ochronne oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni);
- uzasadnienie zapotrzebowania.
Zbiorcze zestawienie wniosków, Biuro Obrony i Ochrony Informacji Niejawnych Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przesyła do Ministerstwa Zdrowia dwa razy w tygodniu (w środę i piątek).
Zaznaczyć przy tym należy, że zgłoszenie zapotrzebowania w powyższej formie przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie stanowi wniosku o udostępnienie rezerw strategicznych, o którym mowa w art. 18 ust. 2 i 3 ustawy o rezerwach strategicznych.
Z wnioskiem takim, może wystąpić wójt (burmistrz, prezydent miasta), jako organ realizujący zadania w zakresie zarzadzania kryzysowego, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.
Decyzję o udostępnieniu rezerw strategicznych wydaje minister właściwy do spraw energii. Wnioski powinny być zatem kierowane do Ministra Klimatu, a wymagania co do treści wniosku określone zostały w art. 18 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym wniosek o udostępnienie rezerw strategicznych zawiera co najmniej:
- nazwę i ilość asortymentu rezerw strategicznych,
- cel jego wykorzystania,
- dane podmiotu, któremu udostępnione rezerwy strategiczne będą wydane.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, wnioski można kierować także do Ministerstwa Zdrowia.
Kategorie: samorząd, spółki komunalne
19.12.2024
Doręczenia elektroniczne w spółkach komunalnych od 1 stycznia 2025 r. w pytaniach i odpowiedziach
prawo administracyjne, spółki komunalne
17.12.2024
SZKOLENIA: akademia menadżera wod-kan
spółki komunalne, szkolenia
05.12.2024
SZKOLENIE ONLINE: Doręczenia elektroniczne w spółkach komunalnych od 1 stycznia 2025 r.
spółki komunalne, szkolenia
08.10.2024
Zamrożenie podstawy wymiaru a waloryzacja wynagrodzeń członków organów spółek komunalnych – zmiana stanowiska NIKu?
spółki komunalne
21.05.2024
Aport do gminnej spółki wodociągowej bez VAT?
podatki, samorząd
14.05.2024
Beneficjent rzeczywisty w spółce komunalnej po zmianie burmistrza
samorząd, spółki komunalne